Wynagrodzenie za pracę zdalną: Kluczowe Aspekty
Rekompensata kosztów pracy zdalnej – ile wynosi?
Od 7 kwietnia 2023 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy w Kodeksie pracy. Dotyczą one m.in. rekompensaty za pracę zdalną. Czy pracodawcy mają narzuconą wysokość rekompensaty? Czego mogą się spodziewać pracownicy? Odpowiadamy.
Pracodawca wobec nowych przepisów
Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od 7 kwietnia, nakazują pracodawcy wypłacać pracownikom rekompensatę. Ma ona pokryć koszty zużycia prądu i dostępu do Internetu. Wielu pracodawców, chcąc uniknąć tych kosztów, zaprasza pracowników do biura bądź prosi ich o uzasadnienie pracy zdalnej.
Rekompensata za pracę zdalną
Wysokość rekompensaty za pracę zdalną będzie różna w zależności od firmy. Jeden pracodawca może zaoferować stawki w wysokości 50 zł, gdzie u drugiego będzie to już tylko 10 zł. Skąd ten dysonans?
Nowe przepisy w żaden sposób nie ujednolicają wysokości rekompensaty za pracę zdalną. Dlatego też każdy zakład pracy sam ustala odpowiednią dla niego (i tym samym dla pracownika) kwotę rekompensaty. Stawki mogą się różnić nawet w przypadku tożsamych zawodów czy zajmowanych stanowisk. Brak wzoru sprawia, że na rynku pracy pojawi się spora samowolka w tej kwestii.
Brak zadowolenia związków zawodowych
Związki zawodowe zwracają uwagę na problem nieokreślonych stawek rekompensaty. Ich zdaniem jest to newralgiczny element nowych przepisów. Związki postulują, aby minimalne stawki rekompensaty zostały określone ustawowo. Zwracają one również uwagę na problem pracy zdalnej okazjonalnej. Pojawia się wiele obaw, że będzie ona nadużywana.
Pracodawcy stoją przed dużym wyzwaniem wprowadzenia pracy zdalnej na nowych zasadach. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać i działać zgodnie z prawem, to napisz do Lexnonstop! Prawnicy pomogą Ci wdrożyć nowe zasady pracy zdalnej, tak żeby wszystko było legalne.