[:pl]Partnerskie Kluby Biznesu | Kontakty = Kontrakty[:]

Blog

Latest News

[:pl]”PIT-28 – Kompleksowy przewodnik: Dla kogo, jak rozliczyć i korzystać z ulg”[:]

[:pl]

PIT-28 – dla kogo i jak rozliczyć?

Deklaracja podatkowa niejedno ma imię, a jest ich naprawdę sporo i każda z nich charakteryzuje się czymś zgoła innym. Zeznanie PIT-28 jest przeznaczone dla określonych grup i w określony sposób. Wyjaśniamy, dla kogo on jest i jak go rozliczyć.

PIT-28 – dla kogo

Ta forma rozliczenia podatkowego jest przeznaczona dla osób, które mają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem albo sprzedaży własnych produktów rolnych, albo zwierzęcych nieprzemysłowo przetwarzanych. 

Osoby, które otrzymują dochody z najmu, dzierżawy lub podnajmu, muszą także złożyć PIT-28, nawet jeśli umowy te nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i odnoszą się do wynajmu prywatnego.

Kto skorzysta z ryczałtu?

Z rozliczenia w ryczałcie korzystać mogą:

  • osoby fizyczne uzyskujące przychód z prowadzonej działalności i przedsiębiorstwa w spadku;
  • spółki cywilne oraz jawne, gdzie wspólnikami są osoby fizyczne i spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstw w spadku.

PIT-28 – rozliczenie z małżonkiem

Niestety w przypadku tej deklaracji nie ma możliwości rozliczenia się wraz z małżonkiem. Nawet jeśli każdy z partnerów musi złożyć zeznanie PIT-28, czy np. PIT-36 czy PIT-37, to i tak każde z nich musi złożyć osobną deklarację.

Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy przychody pochodzą z prywatnego najmu, dzierżawy lub podnajmu, to wtedy małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie. 

PIT-28 – do kiedy?

Podobnie, jak w przypadku innych deklaracji, także PIT-28 musi być złożony do 30 kwietnia 2024 r. 

PIT-28 – ulgi?

Osoby, które muszą złożyć deklarację PIT-28, mogą korzystać z różnych ulg podatkowych. Niemniej jednak nie mogą się rozliczać wspólnie z małżonkiem ani jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Również ryczałtowcy nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej. Natomiast mają możliwość skorzystania z ulg, takich jak:

  • ulga na Internet; 
  • ulga termomodernizacyjna; 
  • ulga z tytułu krwiodawstwa;
  • wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE);
  • wydatków rehabilitacyjnych;
  • darowizn na różne cele.

*Potrzebujesz pomocy prawnej dla swojego biznesu? Skorzystaj z pomocy prawnej ze zniżką 20%: http://lexnonstop.com/porady-prawne/dla-ciebie/porada-premium/GJZZVY

[:]

Wiadomości Związane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *